Powiat rybnicki dla uchodźców z Ukrainy

Przytłaczająca wszystkich wojna na Ukrainie trwa już ponad miesiąc. Koło powiatu rybnickiego Stowarzyszenia Polska 2050 również podjęło szereg działań w temacie pomocy uchodźcom.

Pierwsze reakcje

W pierwszym momencie nasi członkowie koła brali udział w doraźnych spontanicznych pomocach. Marcin jeździł na granicę by podwozić uchodźców do miejsca docelowego. Zdarzył mu się nawet kurs do Liberca. Agata włączyła się w akcję organizacji pakietów dla dzieci pod nazwą „Plecak z serduchem”, które były rozdawane na Katowickim dworcu. W tej akcji rozdano 340 plecaków, a w akcję włączyły się również rybnickie przedszkola i szkoła podstawowa.

Jako koło dowieźliśmy również zupę dla wolontariuszy, którzy w pierwszych dnia pomagali w organizacji zbiórki i punktu w Rybniku przy ul. Białych.

Nowy dom

Dzięki uprzejmości Marcina i jego żony schronienie znalazły dwie rodziny z Ukrainy. Łącznie 8 osób. Nasi członkowie, wolontariusze i sympatycy wysprzątali dom przed przyjazdem. Roboty było niemało bo dom stał pusty blisko 2 lata więc możecie sobie wyobrazić ;). Otoczyliśmy ich opieką choć na ten moment rodzina radzi sobie świetnie sama. Wierzymy, że tak pozostanie do końca ich pobytu w Polsce.

Punkt pryzmowania uchodźców w Czerwionce-Leszczynach

Dzięki stałemu kontaktowi z OPS w Czerwionce mogliśmy pomóc w dyżurach w punkcie przyjmowania uchodźców. W dyżurach na ten moment wziąłem udział ja, Marcin, Lech i Krysia. Pracy jest tam trochę. Jeśli jednak nie macie czasu w ciągu dnia to możecie pomóc w innych godzinach. Dyżury podzielone są na trzy zmiany: 6:00-14:00, 14:00-22:00 i 22:00-6:00. Można zdeklarować się na mniejszą ilość godzin.

Jeśli chcecie pomóc w jakiejś akcji zapraszamy do kontaktu: kolo.powiatrybnicki@polska2050.pl