Opinie / Radny · 15 listopada, 2021 0

Stanowisko w sprawie likwidacji linii 194

W związku z informacją jaka pojawiła się o likwidacji linii 194 i po konsultacji tego tematu z ekspertami w dziedzinie komunikacji zbiorowej wystosowałem interpelację. Szczególnie interesujące dla mnie są powody podjęcia takiej decyzji oraz analiza finansowa alternatywnych rozwiązań.

Na wariackich papierach

Całą interpelację możecie Państwo przeczytać tutaj.

Do swojej roli podchodzę odpowiedzialnie i wiem, że czasami trzeba podjąć decyzję trudną. Takie decyzje muszą być jednak podparte głęboka analizą, sprawdzeniem alternatywnych o rozwiązań. Nie może ona być podejmowana na zasadzie „wydaje nam się, że tak będzie lepiej.”

Sprawa inii 194 budzi mój sprzeciw z kilku powodów. Najważniejszy z nich to ten, który mówi o braku alternatywnego rozwiązania. Skomunikowanie gminy tylko do Szczygłowic naraża mieszkańców na konieczność przesiadek, ponoszenia dodatkowych kosztów z zakupem drugiego biletu. Nie mamy również pewności jak w przyszłości zachowa się ZTM w sprawie obsługi tej trasy. Z moich informacji wynika, że utrzymanie linii 194 przez ZTM nie jest takie oczywiste. Drugim powodem jest brak skomunikowania gminy ze szpitalem, z którego korzystają nasi mieszkańcy. Szpital ten przecież wspieraliśmy również finansowo więc dziwne jest uznanie, że nie potrzebujemy do niego dojazdu. Likwidacja linii 194 w środku roku szkolnego i akademickiego destabilizuje życie wielu naszych mieszkańców. Być może wielu z nich wiedząc o planach likwidacji tego połączenia zdecydowałoby się na inny wybór szkoły czy uczelni.

Za drogo i co dalej?

Co powinniśmy zrobić? Według mojej oceny należy zawiesić decyzję o likwidacji linii 194 minimum o rok. W tym czasie wypracować alternatywne rozwiązania. Nie powinniśmy się również bać zlecić opracowania ekspertom gdyż warto tu dodać, że przedstawicielami do MZK Jastrzębie została Pani Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik oraz radny Artur Sola. Oboje nie mają dużego doświadczenia w zarządzaniu transportem zbiorowym.

MZK Jastrzębie drogą donikąd

Co jednak najważniejsze czas rozpocząć dyskusję nad całościowym funkcjonowaniem komunikacji w naszej gminie. Już jakiś czas temu pojawiły się problemy w MZK Jastrzębie a konkretnie w PKM, które zostało przekształcone w nową spółkę. Ta z kolei nie funkcjonuje lepiej. Czas przemyśleć czy funkcjonowanie dalej w strukturach MZK Jastrzębie to dla nas kierunek właściwy. Wiadomo przecież, że same miasto Jastrzębie Zdrój pracuje nad darmową komunikacją miejską. Co zatem stanie się gdy największy partner pójdzie swoją drogą? Uważam, że dalsze kurczowe trzymanie się MZK Jastrzębie to przysłowiowa droga donikąd.