Do 31 czerwca właściciele budynków muszą zgłosić swoje źródła ciepła. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to narzędzie, które ma ułatwić walkę ze smogiem. Dziś zebrałem dla Państwa kilka informacji w tym temacie.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to narzędzie, które ma ułatwić zebranie informacji o źródłach ciepła wykorzystywanych na potrzeby ogrzewania budynków, ale także przygotowania ciepłej wody użytkowej, zarówno w budynkach mieszkalnych jak i niemieszkalnych.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków powstała by wesprzeć działania dotyczący wymiany tzw. kopciuchów, a co za tym idzie walkę ze smogiem. To narzędzie, które ma pomóc organom administracji centralnej oraz samorządom w zakresie planowania polityki niskoemisyjnej.
Kto musi złożyć wniosek?
Obowiązek składania deklaracji spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku, w którym znajduje się źródło ciepła i spalania paliw.
W ustawie określono źródła ciepła, które będą podlegać obowiązkowi zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W ramach tych urządzeń i instalacji wskazano m.in.: sieć ciepłowniczą, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, trzony kuchenne, piecokuchnię, kuchnię węglową, pompę ciepła, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.
Do kiedy trzeba złożyć i co grozi w przypadku zaniechania?
Składanie deklaracji rozpoczęło się 1 lipca 2021 r. Od tego dnia właściciel/zarządca budynku, w którym źródła ciepła lub spalania paliw zostały uruchomione po raz pierwszy przed dniem 1 lipca 2021 r., ma czas do 30 czerwca 2022 r. na ich zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W przypadku budynku, w którym źródło ciepła lub spalania paliw zostało uruchomione po dniu 1 lipca 2021 r. – termin na złożenie deklaracji wynosi 14 dni od momentu jego uruchomienia.
Niezłożenie deklaracji w ustawowym terminie zagrożone będzie grzywną, wymierzaną na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zgłaszający zreflektuje się, że nie złożył deklaracji zanim organ „poweźmie o tym informację”, może uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje w ramach tzw. czynnego żalu.
Gdzie można złożyć w naszej gminie?
Wnioski można złożyć na dwa sposoby:
w formie elektronicznej – poprzez stronę www.zone.gunb.gov.pl
- za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu,
- w formie papierowej – bezpośrednio w urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny
W deklaracji powinno się oznaczyć wszystkie źródła ogrzewania w budynku, eksploatowane oraz zainstalowane ale również nie używane oraz wskazać rodzaj wykorzystywanego paliwa.
W celu uzyskania pomocy należy kontaktować się:
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Środowiska
- 32 429 59 50
- zko@czerwionka-leszczyny.com.pl
- ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny
oraz
- ul. Aleja Świętej Barbary 6, 44-230 Czerwionka-Leszczyny
- 32 429 59 96
- 32 429 59 97
- zko.os@czerwionka-leszczyny.pl
Godziny urzędowania:
- poniedziałek od 7:30 do 17:00
- od wtorku do czwartku od 7:30 do 15:30
- piątek od 7:30 do 14:00
Najnowsze komentarze